راهنمای جامع دیوی تم بیلدر ( معرفی تم بیلدر divi )

تم بیلدر | مقالات آموزشی
دیوی مارکتسپتامبر 18, 2021

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت کافی را ببرید

اگر می خواهید قالب قدرتمند دیوی را با لایسنس اورجینال و قابلیت آپدیت اتوماتیک تهیه کنید و با ما سفری هیجان انگیز به سوی راه اندازی کسب و کاری سودآور با تجربه کنید اینجا کلیک کنید.

دیوی تم بیلدر

در این مقاله از وب سایت دیوی مارکت قصد داریم به بررسی و معرفی دیوی تم بیلدر بپردازیم.

فرض کنید شما برای یادگیری طراحی سایت به دو نفر طراح مراجعه می کنید. اولی به شما بگوید که من ضمن آموزش به شما آموزش خواهم داد که وب سایت خود را طراحی و راه اندازی نمایید.

دومی به شما می گوید من به شما چیزی را آموزش خواهم داد و ابزارهایی را معرفی خواهم کرد که ضمن آن علاوه بر توانایی طراحی و راه اندازی وب سایت شخصی خود، آن را طوری طراحی کنید که بتوانید از تمپلیت هایی که ساخته اید ده ها وب سایت دیگر را نیز راه اندازی و سفارشی سازی کنید.

شما کدام مورد را انتخاب می کنید؟ مسلما اگر عاقل باشید دومی را انتخاب می کنید چون دومی به شما ماهیگیری را به صورت حرفه ای می آموزد.

پس اگر می خواهید در طراحی وب همانند ماهیگری حرفه ای توانایی خود را به سطحی بسیار بالاتر ارتقاء دهید با این مقاله از وب سایت divimarket همراه باشید زیرا در این نوشتار قصد داریم ابزاری را به شما معرفی کنیم که در صورت آشنایی با امکانات و توانایی های آن و همچنین یادگیری طریقه کار با آن بتوانید در کمترین زمان ده ها وب سایت را با بالاترین کیفیت ممکن طراحی کنید.

دیوی تم بیلدر به شما توانایی ساخت و تنظیم هدرهای سفارشی، فوتر ها، پست ها، پیج ها و قالب های محصول، صفحات دسته بندی و بسیاری موارد دیگر را با کمک دیوی بیلدر ( Divi Builder ) می دهد.

قبلا در مقاله ای به بررسی و معرفی قالب دیوی پرداختیم و ضمن آن کلیاتی در خصوص Divi theme Builder بیان کردیم. در این مقاله به معرفی جامع آن و همچنین توانایی ها و قابلیت های آن می پردازیم.

divi theme builder به شما توانایی فراتر از طراحی و راه اندازی یک وب سایت می دهد و توانایی شما دز طراحی را به سطوح بسیار بالاتری ارتقاء می دهد.

پس از مطالعه این مقاله:

  • فرق بین Divi Builder و Divi Theme Builder را به خوبی متوجه خواهید شد.
  • فهم کافی از تم بیلدر و چگونگی عملکرد آن خواهید داشت.
  • اطلاعات کافی از امکانات و ویژگی های تم بیلدر بدست خواهید آورد.

دیوی تم بیلدر چیست؟

قبل از ارائه نسخه 4 دیوی سفارشی سازی بخش های مختلف وب سایت بیشتر محدود به ایجاد پست یا برگه های سفارشی بود اما با رونمایی از دیوی تم بیلدر در این ورژن این موضوع به کلی دگرگون شد.

Divi Theme Builder یک اینترفیس (رابط) درون Divi است که به کاربر امکان می دهد از Divi Builder برای ایجاد تمپلیت های سفارشی و اختصاص آن تمپلیت ها به برگه ها یا پست های سراسر وب سایت خود استفاده کنید (از جمله انواع پست تایپ ها مانند نمونه کارهای Divi، برگه ها و محصولات WooCommerce و …).

با Theme Builder، شما کنترل کاملی بر تک تک عناصر وب سایت خود دارید. و از آنجایی که شما قدرت استفاده، ویرایش یا حذف تمپلیت ها در هر برگه یا پست در سراسر وبسایت خود را دارید، دیگر نیازی به ویرایش دستی فایل های تمپلیت قالب ندارید.

تم بیلدر قابلیتی است که به کاربر قالب Divi این امکان را می دهد که به سفارشی سازی تمامی قسمت های وب سایت خود بپردازد و برای هر کدام از آن ها تمپلیت های جداگانه ای طراحی نماید.

با استفاده از این امکان می توان برای بخش های مختلف وب سایت هدرها و فوترهای متفاوت طراحی کرد.

می توان تمپلیت نوشته های موجود در یک دسته خاص را به گونه ای طراحی کرد که با تمپلیت سایر دسته ها به کلی متفاوت باشد.

می توان برای هر کدام از برگه های معمول مانند صفحه اصلی، تماس با ما، درباره ما، برگه های دسته بندی و … طرح بندی هایی کاملا متفاوت و مجزا طراحی نمود که حتی هدر و فوتر آن ها نیز با سایرین متفاوت باشد.

با این قابلیت می توان تمامی برگه ها، پست ها، هدر، فوتر، ساید بارها و … را سفارشی کرد و برای هر کدام از آن ها طرحی یونیک و منحصر به فرد ایجاد کرد.

شگفت آور آن که برای استفاده از دیوی تم بیلدر هیچگونه اطلاعات اضافی نیاز ندارید و تنها با آشنایی کافی با دیوی بیلدر می توانید همه نوع سفارشی سازی را در سایت خود انجام ندهید و از نتیجه حاصل لذت ببرید!!

فرق بین دیوی بیلدر و Divi Theme Builder

دیوی بیلدر صفحه ساز قالب دیوی است که دارای ماژول ها و المان های متعددی است که برای ساخت صفحات وب سایت استفاده می شود اما دیوی تم بیلدر برای ایجاد تمپلیت و الگوهایی استفاده می شود که می توان آن را به قسمت های مختلف وب سایت اعمال کرد.

تم بیلدر برای انجام این وظیفه ای توانایی و امکانات divi builder بهره می گیرد. به عبارت دیگر Divi Theme Builder یک اینترفیس (رابط) درون Divi است که به کاربر امکان می دهد از Divi Builder برای ایجاد تمپلیت های سفارشی و اختصاص آن ها به صفحات وبسایت استفاده کند.

تمپلیت (الگو) در دیوی

در این پست و سایر مقالات وب سایت دیوی مارکت در خصوص تمپلیت ها بسیار صحبت کرده ایم. اما تعریف دقیق تمپلیت چیست؟

در واقع تمپلیت ها همان چیزی هستند که شما انتظارش را دارید که باشند: تمپلیت ها (الگوها) آیتم ها یی هستند که می توانند مجدداً مورد استفاده قرار گیرند.

هنگام استفاده از Divi ، می توانید از تمپلیت ها برای ایجاد یک لی اوت (طرح بندی)، دیزاین یا ساختار پایه استفاده کنید و سپس انتخاب کنید که به کجا اعمال شوند و یا در کجا به کار می روند.

ایجاد تمپلیت و اعمال آن به برگه ها با تم بیلدر

به عنوان مثال، می توانید یک تمپلیت ایجاد کنید که به پست های وبلاگ سایت تان اعمال شود. در تمپلیت می توانید نحوه ظاهر شدن پست های وبلاگ ، چگونگی طرح بندی و سایر عملکردهای دلخواه خود را ایجاد کنید.

هنگامی که این الگو را ذخیره می کنید و آن را به پست های وبلاگ اعمال می کنید، تمامی بلاگ پست های موجود در وب سایت از آنچه در تمپلیت تعریف شده است پیروی می کنند.

ایجاد تمپلیت برای پست ها در دیوی با استفاده از تم بیلدر

با استفاده از ماژول ها (یا المان های طراحی وب سایت) در دیوی، می توانید لی اوت های قالب را به راحتی بسازید. شما حتی می توانید ماژول هایی را اضافه کنید که در حالت عادی در یک پست وبلاگ به صورت دیفالت (پیش فرض) ظاهر نمی شوند.

به عنوان مثال، می توانید ماژولی را زیر عنوانی که پست های مرتبط را نمایش می دهد، اضافه کنید. این بدان معناست که دیگر نیازی به افزونه (خارجی) برای نمایش پست های مرتبط نیست.

همچنین شما کنترل کاملی بر نحوه نمایش، ظاهر شدن و کارکردن پست های مرتبط دارید.

همچنین می توانید تمپلیت هایی  برای صفحه 404 ، برگه های نتایج جستجو ، برگه های بایگانی ، محصولات ، برگه های نویسندگان ، برگه های نمایش دسته ها و بسیاری دیگر ایجاد کنید.

بنابراین شما یکبار یک الگو (تمپلیت) ایجاد می کنید و سپس آن را تنها با یک کلیک به کل سایت خود اعمال می کنید.

منطق شرطی در تم بیلدر

با کمک منطق شرطی که در تم بیلدر وجود دارد، می توانید یک تمپلیت برای قسمت خاصی از وب سایت خود ایجاد کنید. می توانید یک تمپلیت داشته باشید که به پست های وبلاگ شما اعمال می شود، اما برای ایجاد استثنا یا قوانین خاص منطق شرطی ایجاد کنید (فرض کنید می خواهید این تمپلیت به مقاله یا مقالات خاصی از وبلاگتان اعمال نشود).

به عنوان مثال، می توانید از منطق شرطی استفاده کنید به گونه ای که تمپلیت ها فقط به دسته (یا دسته هایی) ،  یا برچسب (یا چسب هایی) خاص یا هر منطق شرطی دیگری که تعریف کرده اید اعمال شوند.

همانطور که در انیمیشن زیر قابل مشاهده است قوانینی که می توانید مورد استفاده قرار دهید بسیار گسترده هستند:

منطق شرطی در divi theme builder
منبع عکس: collectiveray

پس از توضیح مفاهیم کلی، بیایید نگاهی به تم بیلدر Divi در عمل داشته باشیم.

هدر و فوتر سفارشی

در حالت عادی کاربر یک الگو (تمپلیت) سراسری برای هدر و فوتر وب سایت خود ایجاد می کند که در سراسر قالب پیش فرض وب سایت نمایش داده شود.

با Divi Theme Builder کاربر آزادی عمل فراوانی برای طراحی و بهینه سازی Header و Footer وب سایت خود دارد.

قبل از Divi 4.0 ، کاربر برای سفارشی سازی هدر و فوتر Divi باید اقدام به نصب افزونه می کرد. اما این کار دیگر لازم نیست و طراح می تواند همه چیز را مستقیما از درون پنل مدیریت وب سایت سفارشی کند!

می تواند هر المانی را به هدر و فوتر سایت اضافه کند: از منوهای ناوبری گرفته تا لوگو ها و تایمرهای شمارش معکوس و سایر محتواهای پویا (Dynamic Contents).

“نکته: در خصوص قابلیت محتواهای پویا در دیوی توضیحات مفصلی در مقاله بررسی دیوی داینامیک کانتنت داده شده است که می توانید به مطالعه آن ها بپردازید.”

در حالت دیفالت قالب دیوی هدر وب سایت به شکل زیر است:

هدر وب سایت با قالب دیوی در حالت پیش فرض

با سفارشی سازی صفحه با تم بیلدر divi ، همین صفحه می تواند به شکل زیر درآید. همانطور که می بینید یک Header و Global Footer کاملا سفارشی ایجاد شده است.

هدر و فوتر سفارشی با دیوی تم بیلدر

در حالی که body (بادی) یا بدنه اصلی وب سایت تغییری نکرده و با حالت اولیه آن یکسان است، هدر و فوتر اکنون بر اساس نیازهای خاص کاربر به طور کامل سفارشی شده اند.

همه این موارد به لطف Divi Theme Builder  ممکن شده است.

توجه: این تمپلیت هدر و فوتر را می توانید از وب سایت رسمی Elegant Theme دانلود کنید!

لی اوت های سفارشی بدنه (body) وب سایت  

اکنون که حالات ممکن برای هدرها و فوترها را مشاهده کردیم، بیایید نگاهی به آنچه که با استفاده از Divi در بدنه (تنه اصلی) صفحات سایت می توان انجام داد، بیندازیم.

در حال حاضر می دانید که می توانید از دیوی پیج بیلدر برای ایجاد برگه های سفارشی مانند صفحه اصلی خود، صفحه درباره ما یا هر صفحه دیگری استفاده کنید.

حتی می توانید از آن برای ایجاد تمپلیت های سفارشی برای پست های وبلاگ و محصولات نیز استفاده کنید!

اگر طراح وب هستید، می دانید که ایجاد یک تمپلیت با پیج بیلدر و سپس خروجی گرفتن از آن هر بار که می خواهیم یک مقاله با محتوای جدید ایجاد کنیم، خسته کننده است.

بسیار بهتر خواهد بود اگر بتوانیم تمپلیت های سفارشی برای بدنه وب سایت بسازیم که یکبار ایجاد و ویرایش شود و در کل سایت اعمال شود!

 اینجاست که layout های سفارشی body برای ارتقاء سطح کار طراحی و راحت تر شدن مدیر وب سایت مطرح می شود.

با لی اوت های سفارشی بدنه سایت، می توانید ساختار صفحات معمول زیر را تغییر دهید:

  • برگه بایگانی
  • صفحه 404
  • صفحه نتایج جستجو
  • پست های وبلاگ
  • محصولات
  • و غیره.

لی اوت های سفارشی وبلاگ و بایگانی

به عنوان مثال، اگر می خواهیم ظاهر صفحه بایگانی (Archive Page ) را تغییر دهیم، ابتدا یک تمپلیت جدید ایجاد می کنیم، سپس آن را به همه صفحات بایگانی اعمال می کنیم (اختصاص می دهیم).

ایجاد تمپلیت سفارشی برای صفحات بایگانی با divi theme builder

اکنون که الگوی صفحه بایگانی خود را ایجاد کرده ایم، ساختار بدنه آن را سفارشی کرده و به آن اعمال می کنیم.

ایجاد یک بدنه سفارشی -درست مانند ایجاد یک هدر و فوتر سفارشی- تقریباً مشابه ایجاد یک برگه سفارشی است. برای این کار شما به همان مجموعه ابزارهایی دسترسی دارید که برای ایجاد page مورد استفاده قرار دادید.

برای این کار یک ردیف با یک ستون اضافه ایجاد می کنیم که محتویات برگه بایگانی را در خود نگه داری کند. سپس  ماژول وبلاگ را اضافه کرده و پیکربندی می کنیم تا پست های دسته های خاصی را نمایش دهد.

سپس طرح ایجاد شده را سفارشی می کنیم، رنگ و اندازه عنوان و … را تغییر می دهیم و نهایتا دکمه ذخیره تغییرات را فشار می دهیم تا طرح سفارشی جدید شما (new custom layout) ایجاد و ذخیره شود.

همانطور که مشخص است این  سفارشی سازی خیلی بهتر است!

می توان خیلی سفارشی سازی خیلی بیشتر و بهتری انجام داد زیرا می توان هر نوع ماژولی را به body اضافه کرد و آنرا سفارشی نمود.

به عنوان مثال، می توان تمپلیت را ویرایش کرد و یک ماژول جدول قیمت گذاری همراه با اقدام به عمل (CTA) درست در زیر پست های مرتبط با نوشته اضافه کرد.  اگر می خواهید یک اقدام به عمل متمرکز بر تبدیل مشتری در پست های وبلاگ خود ایجاد کنید این کار بسیار موثر خواهد بود.

کافیست آن را طراحی کنید و همه پست های وبلاگ تان در سراسر وب سایت دارای جدول قیمت گذاری با CTA خواهند بود. حتی این تغییرات علاوه بر پست هایی که در آینده منتشر خواهد شد به پست هایی قدیمی که قبلا منتشر شده اند نیز اعمال می شود.

این تنها نوک کوه یخ قابلیت های تم بیلدر Divi است. با امکانات theme builder شما آزادی عمل کامل برای طراحی کاملا سفارشی کل وب سایت خود دارید!

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *